Цільова мобілізація в Україні: що це та кого можуть призвати

Цільова мобілізація в Україні: що це та кого можуть призвати
Інформатор пояснить, для чого потрібна цільова мобілізація

У березні 2022 року Верховна Рада прийняла Закон №2132-IX. У травні до Положення про єдину державну систему цивільного захисту додали пункт про ліквідацію наслідків воєнних дій цільовою мобілізацією. Її мета - ліквідовувати наслідки воєнних дій у тих населених пунктах та на територіях, які зазнали впливу засобів ураження. Також вона потрібна, щоб відновити критичну інфраструктуру сфери життєзабезпечення населення і визначити населені пункти та території, які потребують проведення гуманітарного розмінування, маркувати небезпечні території.

Крім того, зміни передбачають залучення волонтерів та міжнародної допомоги для ліквідації воєнних дій. Зокрема, волонтерам пропонується виявляти осіб, які потребують допомоги. Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Інформатор Україна.

Кого можуть призвати

До складу сил цільового захисту входять:

  • оперативно-рятувальна служба цивільного захисту;
  • аварійно-рятувальні служби;
  • формування цивільного захисту;
  • спеціалізовані служби цивільного захисту;
  • пожежно-рятувальні підрозділи (частини);
  • добровільні формування цивільного захисту.

План цільової мобілізації має затверджувати Кабмін. Наразі його ще немає.

Добровільне формування цивільного захисту

Зараз до ліквідації можуть залучатися Добровільні формування цивільного захисту, до складу яких можуть увійти громадяни України, які досягли 18-річного віку і здатні за своїми здібностями та станом здоров’я виконувати покладені на них обов’язки.

Добровільні формування цивільного захисту утворюються за рішенням центрального органу виконавчої влади, місцевої держадміністрації, органу місцевого самоврядування за законами про цільову мобілізацію.

Обов’язки призваних осіб

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 № 716, до суспільно-корисних робіт залучаються працездатні особи, у тому числі особи, які не підлягають призову на військову службу, які за віком та станом здоров’я не мають обмежень на роботу в умовах воєнного стану.

До суспільних робіт залучати може військово-політичне керівництво, з особами укладають трудовий договір. Вони отримують певну грошову компенсацію й за ними зберігається робоче місце.

Кого призивають до суспільно-корисних робіт:

  • зареєстрованих безробітних та інших незайнятих осіб, у тому числі ВПО;
  • працівників функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств (за погодженням з їх керівниками), які не залучені до виконання мобілізаційних завдань (замовлень) та не зараховані до складу об'єктових формувань цивільного захисту;
  • осіб, зайнятих в особистому селянському господарстві;
  • студентів ВНЗ, учнів та слухачів професійно-технічних навчальних закладів;
  • осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.

Нагадаємо, раніше ми писали, що таке "Гвардія наступу" та чим вона відрізняється від мобілізації. Крім цього, Інформатор повідомляв, чи видаватимуть повістки вчителям та працівникам освіти. Також читайте, чи зобов'язаний роботодавець вручати повістки своїм працівникам.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube