Як розпізнати залежність від цигарок та кинути палити: поради лікарки із Дніпра

Як розпізнати залежність від цигарок та кинути палити: поради лікарки із Дніпра
Лікарка із Дніпра розповіла, як безпечно кинути палити

Через постійний стрес все більше людей починають палити. Більшість хоче позбутися тютюнової залежності та переходять на електронні цигарки. Мовляв, вони допоможуть позбутися цієї шкідливої звички. 

Проте сучасні гаджети також викликають звикання, особливо — у молоді. Інформатор зустрівся з лікарем-наркологом із Дніпра Тетяною Гавриленко та дізнався, як безпечно позбутися цієї шкідливої звички. 

“Перехід на електронні цигарки, щоб кинути звичайні, не вихід. Треба звертатися до лікаря. Доказовою є тільки нікотино-замісна терапія, якщо вона потрібна, і консультація з лікарями. Головне - потрібна мотивація”, — розповіла Тетяна. 

 

Типи залежності 

Залежність від сигарет може бути фізичною, психологічною та соціальною. 

  • Фізична — пов’язана з нікотином та його дією на організм;
  • Психологічна — виникає через звичку людини вгамовувати емоції курінням;
  • Соціальна — пов’язана з щоденними ритуалами: кава з цигаркою, викурена сигарета після обіду, цигарка, яку курять за компанію.

Коли людина замінює звичайні цигарки електронними, вона впливає тільки на фізичну залежність. Їй здається, що вона буде менше вживати нікотин та зменшить навантаження на органи і системи. При цьому психологічна та соціальна все одно залишаться. 

“Тому людина не може кинути палити, якщо замінює. Треба повністю відмовлятися і шукати зовсім інші шляхи. Якщо потрібно, це якась медикаментозна терапія, є пігулки для лікування нікотинової залежності, є різні пластери, жувальні гумки, які можна використовувати і є також психологічна підтримка”, — додала лікарка-нарколог. 

Що відбувається з легенями, коли ми кидаємо палити?

Якщо ви палите тиждень, максимум перший місяць - легені відновляться. Перший час вас може супроводжувати невеликий кашель. У цьому випадку, слід звернутися за консультацією до лікаря чи терапевта. Якщо цигарки та запальничка присутні у вашому житті досить давно, легені не відновляться повністю. Та стан здоров'я значно покращиться. 

“Тому треба не боятися і не казати, що я там же дуже багато палю і навіщо мені це. Кожного разу можна припинити, не зважаючи, який вже стаж паління і зупинитися на цьому і бути здоровим”, — підсумувала Тетяна.  

Як розпізнати, чи є в тебе нікотинова залежність? 

Розпізнати нікотинову залежність вам допоможе тест “Фагерстрема”. Він рівень вашої залежності. 

  • Якщо ступень легкий, ви можете самостійно відмовитися від паління;
  • Якщо середня чи вже важкий ступінь, можливо треба медикаментозні препарати.

“Вони продаються в аптеках, вони не дуже дорогі, в залежності від того, на скільки їх треба”, — розповіла лікарка-нарколог.

Які побічні ефекти викликає “брак нікотину”

Якщо говорити про залежність, це може бути:

  • роздратованість;
  • підвищена тривожність;
  • нервозність;
  • поганий сон;
  • може змінитися ритм життя вдень.

Як безпечно кинути палити: поради лікаря-нарколога

По-перше, необхідно позбавитись всіх ритуалів: викинути запальнички (якщо це звичайні тютюнові цигарки), викинути гаджети. Позбавитись запаху, якщо це можливо, попрати, поприбирати, не перебувати в компаніях, які палять. Не доводити себе до стану, коли хочеться палити й знімати нервове напруження. 

“Перший тиждень дуже важко і перший місяць, а потім вже людина звикає до нового ритму життя, до життя без цигарок і воно проходить вже, як такі нові стимули. То му це все було б бажання, головне - мотивація і все можна подолати, життя змінюється. І звички чи залежності, якщо вони є, треба змінювати”, — акцентувала Тетяна Гавриленко. 

Раніше ми писали, лікарка із Дніпра зазначила, що небезпечніше курити цигарки, вейпи чи електронні сигарети. Писали ми й про те, що психологиня із Дніпра розповіла у чому небезпека надмірної опіки. Також читайте, що в Україні з 11 липня буде заборонено будь-яке куріння у громадських місцях.

Відео: Владислав Степанов

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube